Yeni Başlayanlar İçin DIY Çiftlik Evi Mutfak Masası Yapımı

Yeni evinize yeni mi taşınıyorsunuz? Oturma odasını sandalyeler, kanepeler ve masa üstleriyle renklendirme planlarınız var mı? Bunalmış hissetmenize gerek yok çünkü DIY çiftlik evi masası projeniz için size en iyi ahşap türleri konusunda rehberlik edeceğiz.

Yeni Başlayanlar İçin DIY Çiftlik Evi Mutfak Masası Yapımı
182

Çiftlik Evi Masası Hangi Ağaç Türlerinden Yapılır?

Akçaağaç

Çiftlik evi masa ve sandalyeleriniz için de mükemmel bir tamamlayıcıdır. Güçlü yoğunluk seviyesi ve çizilmeye karşı dayanıklılığı, onu oduncular arasında favori yapmaktadır. Diğer ağaçlardan farklı olarak, akçaağaç hem diri odun hem de öz odun üzerinde sarımsı beyaz bir görünüm kullanır. Parlak tonlar, uzun vadede iyi lekelenmesine yardımcı olur. Ayrıca çevre dostudur ve su sızmasına karşı dayanıklıdır. Bu nitelikler, çiftlik evi masanızın hava durumundan bağımsız olarak nemlenme yaşamamasını sağlar.

Çam

Çam, yumuşak bir dokuya ve orta ağırlıkta bir boyuta sahiptir. Çam ağacından yapılmış masaları taşımak aslında hiç de zor bir iş olmayacaktır. Renk açısından tamamen sahip olduğunuz çam ağacının türüne bağlı olacaktır. Diri odun kullanıyorsanız, çam ağacı malzemesinin ağırlıklı olarak beyaz olmasını bekleyin. Öte yandan, öz odun kırmızımsı-sarı ila kırmızımsı-kahverengi bir renk gösterir.

 

elektrikli ev aletleri

 

Beyaz Meşe

Çiftlik evi masa yapımız için harikalar yaratacak bir diğer ahşap seçeneği de beyaz meşedir. Masa tabanını oluşturmak sorun olmayacak çünkü malzemede standart boyutlu tahtalar kullanılıyor. Kuruması biraz zaman alabilir, ancak genel olarak harika bir leke kaplaması vardır

Çiftlik Evi Masası İçin Tercih Edilen Renkler Nelerdir?

Çiftlik evi masası projeleri yaparken dikkat edilmesi gereken bir şey de renktir. Eviniz için planlar yaparken mimar veya uzman olmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken hangi renklerin öne çıktığını ve birbiriyle uyumlu olduğunu belirlemek. Örneğin, zıt renkler istiyorsanız, koyu renkli bir masa tablası deneyin ve onu açık renkli bir tabanla eşleştirin. Daha tutarlı bir görünüm için tüm tablo unsurlarının aynı renge sahip olması gerekir. Bir malzemeyi işlemeden önce örnek bir ahşap yapıyı boyamak isteyebilirsiniz. Bu ekstra adım, masanızın mükemmel bir şekilde öne çıkmasını sağlayacaktır.

 

çiftlik evi masası

 

Çiftlik Evi Mutfak Masası Nasıl Yapılır?

Araçlar ve Malzemeler

Aletler

  • Zımpara taşı
  • Ahşap tutkalı
  • Kalem
  • Çeşitli matkap uçları
  • Akülü matkap
  • Çekiç
  • İşitme koruması
  • Emniyet gözlükleri
  • Elektrikli bileşik testere (gönye testere olarak da bilinir), manuel olarak yapmanıza göre daha kısa sürede daha temiz kesimler üreteceği için oldukça tercih edilir. Bununla birlikte, elde tutulan bir elektrikli dairesel testere veya hatta manuel bir testere kullanabilirsiniz. Ancak kesim için ek süreye ve düz olmayan kesim olasılığına hazırlıklı olun.

Adım 1 – Masa Üstü Panoları Kesin

Kendin yap çiftlik evi mobilyaları inşa ederken, genellikle insanlar ucuz olduğu için inşaat kerestesi kullanırlar. Ancak inşaat kerestesinin piyasadaki en güzel kereste olmadığını zaten biliyor olabilirsiniz. Bu nedenle, mümkün olan en iyi parçaları seçmek için biraz zaman ayırmanız önemlidir. Tahtaların eğilmediğinden veya bükülmediğinden emin olmak istiyorsunuz . Düz tahtaları satın aldıktan sonra, bir sonraki adım onları kesmektir. Tahtaları keserken mümkün olduğu kadar doğru bir şekilde kesmek istersiniz.

 
mutfak masası yapımı

Aynı uzunluktaki levhaların kesin ölçülere göre kesilmesi gerekir. Aksi takdirde, panolar arasında istenmeyen boşluklar ve çok kısa veya çok uzun panolar olacaktır.  Masa üstü tahtanın aynı uzunlukta olmasını sağlamak için beş adet 1×8 levha ve iki adet 2×4 levha alın ve bunları tek bir deste halinde kenetleyin. Sıkıştırıldıktan sonra, 7 parçanın tümünü bir gönye testeresinde 72 ″ uzunluğa tek bir kesimle kesin. Daha küçük bir gönye testereniz varsa ve 7 parçanın hepsini aynı anda kesemiyorsanız, tüm parçaların aynı olmasını sağlamak için  bir durdurma takozu kullanmanız gerekecektir .

Adım 2 – Çiftlik Evi Masa Üstünü Birleştirin

Masa tahtalarını birbirine takmadan önce rastgele bir yörüngeli zımpara kullanın ve pürüzlü kenarları ortadan kaldırmak için tahtaları zımparalayın.  Ardından 1×8 panoları ahşap tutkalı ve 1 1/4" cep deliği vidalarıyla bağlayın. Vidaları takarken panoları Kreg kelepçelerle birbirine sıkıştırdığınızdan emin olun. Bu, tahtaların kaymasını ve yanlış hizalanmasını önleyecektir. Masa üstü tahtaları hafifçe kayarsa, onları zımparalayabilirsiniz, ancak bu zaman alıcıdır. 1×8 levhaların tümü bağlandıktan sonra, 72” levhaları ahşap tutkalı ve 1 1/4” cep deliği vidaları ile yanlara tutturun. 

Adım 3 – Masa Üstü İçin Uç Kartlarını Ölçün ve Kesin

Artık üst ve yanları monte ettiğinize göre, masanın uçlarındaki mesafeyi ölçün. Daha sonra bu ölçülerde iki parça kesin. Yaklaşık 39 1/4 "uzunluğunda olmalıdır, ancak ölçümünüz biraz farklı olabilir. Uçlara ahşap tutkalı sürün ve yan ve uç panoları takarken 2 1/2 "cep deliği vidaları kullanın. Ardından, 1×8 üst panoları 2×4 uçlara takarken 1 1/4" cep deliği vidaları kullanın.

 

masa yapımı

 

Adım 4 – İki Bacak ve Bir Bacak Sedye Tahtası Kesin

1. adımda bahsettiğimiz gibi, hırdavatçınızdan mümkün olan en iyi keresteyi satın almanız önemlidir. Ancak çoğu zaman keresteyi eve getirdiğinizde ve dikkatlice incelediğinizde, bazı tahtaların diğerlerinden daha fazla kusurlu olabileceğini fark edeceksiniz. Veya bazı tahtalar diğerlerinden daha iyi görünen bir ahşap dokuya sahiptir.

Mobilyalarınızı inşa ederken, daha iyi görünen panoları görünür oldukları yerlere yerleştirmek istersiniz. Lekeli panoları, daha az görülebilecekleri yerlerde saklamaya çalışın. 4×4 alın ve iki bacak parçasını 21 1/2 ”uzunluğunda ve bir sedyeyi 28” uzunluğunda kesin. Ardından resimde gösterildiği gibi cep delikleri açın. Kreg Jig K4 kullanıyorsanız, cep deliklerini delmek için matkap kılavuzunu çıkarmanız ve 4×4 levhalara kelepçelemeniz gerekecektir.

Adım 5 – Çiftlik Evi Masası için Kesilmiş Ayak Tahtaları

Ardından, ayaklar için 4 × 4 alın ve iki tahtayı 32 ”uzunluğunda ve iki tahtayı 14 1/2” uzunluğunda kesin. Estetik için ayak uçlarına 45 derece pah yapılması gerekir. Tahtanın ucundan 2 ½” ölçün ve gönye testere ile 45 derecede kesin. 32" parçanın her iki ucu pahlı olacak ve 14 1/2" parçanın sadece bir ucu pahlı olacaktır.

Adım 6 -Üst Bölümün Üst Katmanı için Kesintiler Yapın.

Üst katman panoları, tablonun genişliğini kapsayan en geniş olanlardır. 

2×4 alın ve 19 "uzunluğunda iki parça ve 15 1/2" uzunluğunda dört parça kesin. Bu tahtaların, masa üstünü tutmak için 2x4'lerin yanlarında açılmış cep delikleri olması gerekir. 2×4'lük bir delik açıyor olsanız bile Kreg Jig'inizin 3/4” ahşap kalınlığına ayarlandığından emin olun. Bunun nedeni masa tahtalarının 3/4" kalınlığında olmasıdır.  Artık parçaların çoğunu kestiğinize göre, rastgele yörüngeli zımpara makinenizi alın ve tüm tahtaları zımparalayın.

 
dıy mutfa masası

Adım 7 – Üst Kısmı ve Ayakları Birleştirin

Ayakları monte etmek için, 14 1/2" tahtayı 32" tahtanın merkezine ahşap tutkalı ve 2 1/2" cep deliği vidalarıyla bağlayın. 14 1/2" kartın tam olarak 32" kartın ortasında olduğundan emin olun. Bu panoları takarken, istenmeyen kaymayı önlemek için çalışma tezgahınıza kelepçeleyin. Bacak düzeneğinin altı için bir set ve üstü için bir set elde etmek üzere işlemi tekrarlayın.

Adım 8– Ayakların Altına Çivi Ayak Pedleri

1×4 tahta alın ve altı ayak pedini 3 1/2 "uzunluğunda kesin. Ardından bacak tertibatını baş aşağı çevirin ve pedleri ayakların kenarlarına takın. Çivilerin yüzeyin altına inmesi için Çivi Tabancanızın ayarını değiştirdiğinizden emin olun. Ayak pedleri için 1 1/2 "başlıklı çivi kullanın.

Adım 9 – Ayakların Altına Çivi Ayak Pedleri

 

1×4 tahta alın ve altı ayak pedini 3 1/2 "uzunluğunda kesin. Ardından bacak tertibatını baş aşağı çevirin ve pedleri ayakların kenarlarına takın. Çivilerin yüzeyin altına inmesi için Çivi Tabancanızın ayarını değiştirdiğinizden emin olun. Ayak pedleri için 1 1/2 "başlıklı çivi kullanın.

Adım 10 – Boya

Bu adım için istediğiniz herhangi bir leke veya boya rengini seçebilirsiniz. Lekelenmeyi önlemek için leke uygulamadan önce ön leke kullanmayı unutmayın. Leke kuruduktan sonra birkaç kat yağ bazlı poliüretan uygulayın. Poliüretan kenarların arasını 350 grid zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayın. Yağ bazlı poliüretanın sertleşmesi çok daha uzun sürer, ancak daha iyi ahşap koruması sağlar

 

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.