Kendinden Yap Dekorasyonunda Yapıştırıcı ve Tutkallar

Kendinden Yap Dekorasyonu, evin döşemeleri, duvar kağıtları ve diğer dekoratif elementleri kendiniz yapmanızı sağlayan başarılı bir sistemdir.

Kendinden Yap Dekorasyonunda Yapıştırıcı ve Tutkallar
184

Bu sistem, uygun maliyetli, güvenli ve kolay bir şekilde evinizi daha modern, çekici ve özgün görünüme kavuşturmanızı sağlar. Kendinden Yap Dekorasyonunda yapıştırıcı ve tutkallar, evinizi yapıştırılacak malzemelerin tutmasını veya birbirlerine sabitlenmesini sağlamak için kritik önem taşımaktadır. Kendinden Yap Dekorasyonuna başlamadan önce, yapıştırıcı ve tutkalların ne olduğunu ve hangi malzemeler için hangisinin en uygun seçenek olduğunu öğrenmeniz gerekir. Yapıştırıcılar, çoğunlukla malzemeleri bir araya getirerek tutmak için kullanılan sıvı esaslı kimyasallardır. Tutkallar ise esas olarak çoklu katmanlar halinde kurutulmayan, malzemeleri bir araya tutan kimyasal bileşenlerdir. 
 

Tutkal Yapıştırıcı Nedir?

 
Tutkal yapıştırıcısı , kağıt, kumaş, köpük ve ahşap gibi çeşitli yüzeylerde birçok el işi ve kendin yap projesinde kullanılan toksik olmayan beyaz veya şeffaf yapıştırıcıyı ifade eder. Tutkal sanatı, çeşitli malzeme ve unsurları yaratmayı, yapmayı veya bir araya getirmeyi içerir. Tutkal Yapıştırıcı ürünlerinin kullanışlı olduğu yer burasıdır . Tecrübeli Tutkalkarların ve DIY meraklılarının çoğu muhtemelen alet çantasında farklı türde yapıştırıcılardan oluşan bir koleksiyona sahiptir. Bu, yapışkan ve çıkarılabilir yapıştırıcıdan daha güçlü ve kalıcı bir şeye kadar değişebilir. En iyi tutkal yapışkan bandını seçerken hatırlanması gereken en önemli şey , her bir yüzey için hangi tür yapıştırıcının işe yaradığını belirlemektir. Belirli yüzeyler ve kendin yap projeleri, belirli bir yapıştırıcı türü gerektirir. Örneğin, bazı projeler sıvı yapıştırıcıya ihtiyaç duyar; diğerleri çıkarılabilir veya yeniden konumlandırılabilir bir şey gerektirir. Her şey kişisel tercihinize ve kullandığınız yüzey türüne bağlıdır.
 

Tutkal Yapıştırıcısı Özellikleri Nelerdir?

Tutkal yapıştırıcısı, basit sanatlar ve Tutkallar için kullanılan herhangi bir hızlı kuruyan ve endüstriyel olmayan yapıştırıcıyı ifade eder. Tutkalkarlar için mükemmel bir başvuru ve her evde temel bir malzemedir. Okulda basit sanat projeleri ve kendin yap el işleri yaptığınızı hatırlıyor musunuz? Muhtemelen bu projelerde şeffaf Tutkal yapıştırıcısı kullanmışsınızdır . İşte özelliklerinden bazıları:
  • Su bazlıdır.
  • Çabuk kurur.
  • Toksik değildir.
  • Endüstriyel değildir.
  • Katı veya sıvı formda olabilir.
  • Şeffaf veya beyaz olabilir.
  • Çıkarılabilir veya kalıcı yapışkan olabilir.
 
 
 
Yaşam alanımızda bazı küçük değişiklikler yapmamız veya bazı bölümleri onarmamız gerekebilir. Usta çağırmadan, daha fazla matkap, çivi kullanmadan kendi evinizin efendisi olabilirsiniz. 
 

Perde Rayı Sabitleme

 
Öncelikle korniş uygulama yüzeyinin temiz ve kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Ardından kartuşun ağzını kesin ve plastik ucunu takın. Uygulama yapılacak yüzeyin genişliğine göre plastik uç kesilerek kartuş tabancaya takılır. Tutkalı yüzeye dikey şeritler halinde uygulanır. Nem ve sıcaklığa bağlı olarak, uygulamadan sonra 10 dakika içinde yüzeyler yapıştırılmalıdır. Korniş tavana yapıştırıldıktan sonra kısa bir süre baskı uygulamalısınız. Bir süre yapıştırıcının kurumasını ve sertleşmesini bekledikten sonra kornişe perdelerinizi sabitleyebilirsiniz.
 

Süpürgeliğin Sabitlenmesi

Kapı pervazı veya duvardaki süpürgelik uzun süreli kullanımlarda hasar görebilir. High Tack ile tamirci çağırmak yerine 5 dakikada kendiniz yapıştırabilirsiniz. Akfix High Tack Montaj Yapıştırıcısını yerinden çıkmış süpürgeliklere dikey şeritler halinde uygulayın . Daha sonra yapıştırmak istediğiniz bölgeye fazla beklemeden yapıştırınız. Kısa bir süre için baskı uygulayın. 
 

Duvara Dekoratif Süs Yapıştırma

 
Duvar delme, vidalama gibi ustalık ve matkap gerektiren dekorasyon işlerinizi de kendi başınıza yapabilirsiniz. Sahip olmanız gereken tek şey tutkaldır. Uygulama yapılacak bölgenin boyasız, astarsız, kuru ve temiz olmasına dikkat ediniz. Plakaların arka taraflarına kısa şeritler halinde yapıştırıcı uygulayın. Maskeleme bandı ile 5 dakika baskı uygulayın. 
 

Kapı Plakası 

 
Kapı plakanızı tutkal ile vida kullanmadan yapıştırabilirsiniz. High Tack yapıştırıcıyı plakanın arka tarafına kısa aralıklarla sürüp uygulama alanına yapıştırınız. Maskeleme bandı yardımıyla 5 dakika sabit ve güvenli kalmasını sağlayınız.
 

Raf Yapıştırma

 
Matkap, vida ve çivi kullanmadan raflarınızı sabitleyebilirsiniz. Uygulama yüzeyinin astarsız ve temiz olmasına dikkat ediniz. Rafın duvara sabitlenecek kısmına kısa aralıklarla tutkalı uygulayın. Daha sonra duvara yapıştırınız ve kısa bir süre baskı uygulayınız.
 
Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.