Elektrikli Testere ve Testere Uçları Ne İşe Yarar?

Elektrikli testereler odun, tahta, ahşap ve plastik gibi malzemelerin kesilmesinde sıklıkla kullanılmasının yanı sıra alüminyum, demir ve metal gibi malzemelerin kesiminde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Elektrikli Testere ve Testere Uçları Ne İşe Yarar?
259

Elektrikli testerelerin sert cisimleri rahatlıkla kesebilmesi amacıyla ince ve keskin dişlere sahip bıçağı bulunmaktadır. Kesim işlemi yapacağınız malzemenin cinsine uygun olarak elektrikli testere seçimi yapmalısınız.

Elektrikli testerelerin diş tasarımı kullanılacakları malzemeye uygun bir şekilde tasarlandığından dolayı pek çok çeşidi bulunmaktadır. El aletleri kategorisinde bulunan elektrikli testere grubuna ait olan testerelerin tamamı elektrikli testere olarak isimlendirilmektedir. Elektrikli testerelerin arasındaki ayrım tasarımlarının şekillerine bağlı olarak ayrım yapılmaktadır. Elektrikli testereleri birbirinden ayıran en önemli özellik ise kesme şekilleri ve kullanım amaçları olmaktadır.elektrikli el aletleri

Kullanım alanlarına göre farklılık gösteren elektrikli testere modelleri;

Elektrikli Dekupaj Testeresi

Birbirinden farklı bıçak türleri bulunan dekupaj testereleri malzeme üzerinde hem düz hem de kavisli kesim yapabilme imkânı tanıdığından dolayı işçiliklerde sıklıkla tercih edilmektedir. Dekupaj testereleri bıçak türüne bağlı olarak ahşap, plastik, metal, seramik ve alçıpan gibi farklı malzemeleri kolaylıkla kesebilmektedir. Dekupaj testerelerinin en önemli özelliği ise kesim esnasında toz emme ya da toz üfleme özelliğine sahip olduğundan dolayı pratik bir çalışma imkânı sağlamasıdır.

Elektrikli Tilki Kuyruğu Testeresi

Tilki kuyruğu testereleri panter testere olarak da bilinmekte olup genellikle ağaç budama işlemlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca tilki kuyruğu testereleri düz kesim işlerinde de kullanılmaktadır. Tilki kuyruğu testereleri PVC, ahşap, metal gibi malzemelerin kesiminde sıklıkla tercih edilmekte ve iki elle kullanılması gereken testere türüdür.

Elektrikli Daire Testeresi

Çoğunlukla ahşap kesim işlerinde kullanılan daire testerelerin bıçak değişimi, kontrplak, ahşap kirişler, sert kereste zemin döşeme, alt döşeme ve sunta gibi malzemelerin kesimini de yapabilmekte ve daire şeklindeki bıçağı ile kesme işlerinizi kolaylıkla tamamlamanıza yardımcı olmaktadır. Malzemeleri düz ve kalın bir şekilde kesilmesinde sıklıkla tercih edilmektedir. 

Çok Amaçlı Elektrikli Testere

Farklı amaçlarla birbirinden farklı malzemelerde kullanılan testere türüdür. Çok amaçlı testerelerin değişebilen bıçakları sayesinden doğal taş, MDF, ahşap, alüminyum ve daha pek çok malzemeyi rahatlıkla kesebilmekte ve projelerinizin tamamlanmasında oldukça büyük bir paya sahiptir. Çok amaçlı testerelerin kullanımı profesyonellik arandığından dolayı uygun iş ortamında kullanılmalı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması gerekliliği oldukça önemlidir.elektrikli testere çeşitleri nedir ne ise yarar

Elektrikli Bahçe Testereleri

Bahçe ve parklarda bulunan bitki ve ağaçların budama işlemlerinde sıklıkla kullanılan elektrikli testere kategorisindedir. Bahçe testereleri elektrikli olmasının yanı sıra benzinli olarak da üretilmektedir. Elektrikli bahçe testereleri küçük ve orta büyüklüğüne sahip bahçe ve parkların budama işlemleri için tercih edilmektedir. Ayrıca elektrikli bahçe testerelerinin kablosunun uzunluğundan dolayı bahçe ve parkın her yerine ulaşması sebebiyle kolay ve kullanışlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Büyük bahçe ve parklarda elektriğin olmadığı ya da ulaşılmasının zor olduğu alanlarda kullanılan bahçe testere türüdür. Benzinli bahçe testeresi seçiminde motor gününün oldukça önemli olmasının yanı sıra budama işlemlerini kolaylıkla tamamlayabilmeniz için çalışma süresi de fazlasıyla önemli olmaktadır.

Elektrikli Multi Testere

Genellikle her malzemenin kesimi için farklı bir testere türü kullanılmaktadır. Ancak multi testereler pek çok farklı malzemelerden oluşan materyalleri rahatlıkla kesebilmektedir. Ahşap, karo, laminat zemin, alüminyum, PVC gibi pek çok malzemeyi kolaylıkla kesebilmektedir. Düz çizgi kesimlerinde oldukça başarılı olan multi testere dalma kesim işlerinde de başarısını göstermektedir. Multi testerelerin bıçak türleri ise elmas disk, HSS bıçak ve Karbit uçlu bıçakları bulunmaktadır.

Yorumlar
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler'e aittir.